Tlak

25.10.2022

"Míjí mne kůň s jezdcem. V tichu lesa slyším nejen dunění kopyt, ale i hlasitou melodii ze sluchátek, že se dalo jasně rozpoznat, jaký song zní v uších jezdce. Znám tu píseň velmi dobře. Po příchodu domů sdílím, co jsem prožila.

Reakce: "To není možné! Slyšela jsi něco jiného! Jak jsi to mohla poznat ze sluchátek?! To se ti jen zdálo!", a tak dál. Vše proloženo smíchem a soudy o tom, co je a není možné. Trochu o tom, že jsem neslyšící blázen, a že se vše odehrálo v mé fantazii.

Kdybych dala na přesvědčování a úsudky jiných přijala, dále bych sebe sama přesvědčovala o tom, že špatně slyším, že mým uším se věřit nedá, že si něco namlouvám a tak dál.

V takových chvílích zabředne člověk v sebezpytování sebe a protlačování nevíry v sobě: 

"Co když mají pravdu a já si všechno vymyslela? Co když jsem opravdu neslyšela to, co jsem slyšela? Potkala jsem koně? Byl na něm jezdec? A byl tam vůbec les?"

Začneme se chovat rozdvojeně, tak trochu schizofrenně, zdá se, pochybeně cílíme až do přesvědčení, že vlastnímu sluchu se věřit nedá. Že bude lepší slyšet (vnímat), jak to slyší a vidí jiní... 

Snadno můžeme podlehnout přesvědčování a tvrzení jiných. Nevnímat naše vědomí, že tam v lese s námi přeci nebyli. Začínáme se vidět optikou jiných - nasazujeme si brýle, skrze které vidíme rozmazaně nebo vůbec. 

Anebo zůstaneme pevní. Nikdo z "přesvědčujících a usuzujících" v tom lese nebyl se mnou. 

Neztrácejme víru v sebe tak lehce, neopouštějme sami sebe jen proto, že někdo tvrdí, že to, co vnímáme je nemožné, nepravděpodobné nebo dokonce lživé.

Je nám jen ukázán jiný možný pohled. Někoho na něco. A je v pořádku vědět, že existuje jiný úhel pohledu. Také uvědoměním si, že nejspíš disponuji výjimečným sluchem. 

V tom duchu se rozvíjet dál.  Uvědomit si, že nejen v dětství, kde se formování do obrazů jiných nejvíce, ale děje se i dnes. A že jsme vystaveni vlivům z jiných, díky kterým se posilujeme nebo naopak.

Sami vybíráme, zda jsme skuteční - v úctě zdravě sílící - nebo jen posilující a zdravící jiné, a to jen pro své vlastní zapomnění. 

#schopnosti #vlastnosti #ardenae #psychoanalytic #terapeut #potlačení #podřízení #výkladsnů #symbolika